Technologie

 

Panele monokrystaliczne:

Panele monokrystaliczne wykonane są z krzemu, który ma strukturę uporządkowaną. Dzięki temu układowi mają większą sprawność. Oznacza to, że tę samą energię można wytworzyć na mniejszej powierzchni. Za to, że w procesie technologicznym struktura materiału jest porządkowana trzeba więcej zapłacić. Panele monokrystaliczne są droższe niż panele polikrystaliczne.

Uporządkowana struktura materiału umożliwia uzyskanie większej sprawności zamiany energii słonecznej w energię elektryczną. Nie zawsze jednak przekłada się ona na większą sprawność całego panelu. Dlaczego? Ogniwa mają kształt wielokątów i nie są w stanie pokryć całej powierzchni panelu. Puste miejsca nie generują energii, a zajmują przestrzeń.

Panele polikrystaliczne:

Panele polikrystaliczne są wykonane z materiału, który ma częściowo uporządkowaną strukturę. Ich wydajność z m2 jest mniejsza niż w ogniwach monokrystalicznych.
Ogniwa polikrystaliczne wycinane są z dużych bloków, co powoduje, że mają one powierzchnię w kształcie prostokąta.

Struktura składająca się z wielu kryształów krzemu jest znacznie łatwiejsza i tańsza do uzyskania. Okupione jest to niższą sprawność modułów. Z drugiej strony wykorzystanie powierzchni panela jest znacznie lepsze. Nie ma naim pustych miejsc. Całość zajmują ogniwa.

MODUŁY HALF CUT

Podzielenie poszczególnych ogniw na pół umożliwia wzrasta ich wydajności. Technologia półogniw posiada wiele zalet – takie panele są mniej wrażliwe na powstawanie tzw. gorących punktów (bardziej odporne na negatywne skutki zacienienia). Są również odporne na degradację ogniwa indukowanym napięciem.